Str. Nicolae Titulescu Nr. 163, Agigea, Constanța
0241 742940, 0726249309, 0747109930

Obiectivul general al proiectului:

Îmbunătățirea și menținerea într-o stare de conservare
favorabilă a două habitate prioritare pentru conservare, precum și a unui habitat și a două specii ce necesită desemnarea de arii speciale de conservare și a două specii ce necesită o protecție strictă, prezente în aria naturală protejată Dunele Marine de la Agigea”.

Aria naturală protejată Dunele Marine de la Agigea este una din cele mai vechi rezervații din România, fiind înființată în anul 1939, prin Hotărârea Biroului Științific al Comisiei „Flora României”. Scopul ariei protejate este de a conserva habitatele de dune marine, habitate care sunt în declin drastic în urma dezvoltării infrastructurii turistice la Marea Neagră. Dunele marine de la Agigea constituie singurul habitat de dune marine conservat de pe litoralul românesc al Mării Negre, statut ce îi conferă o importanță deosebită pentru țara noastră. Această arie s-a format prin depunerea nisipului adus de vânt dintr-un vechi golf marin situat la nord, unde astăzi se găsește o parte a fostului lac Agigea.
Prin prezentul proiect ne propunem implementarea tuturor măsurilor de conservare
menționate în Planul de Management al ariei naturale protejate (Ordinul MMAP 1078/2016) cu excepția măsurii numărul 5 din Capitolul 3. Evaluarea stării actuale de conservare a habitatelor de dune și a speciilor de importanță națională și comunitară, subcapitolul 3.3. Măsuri pentru îmbunătățirea stării favorabile de conservare a habitatelor și a speciilor de interes conservativ: Înlocuirea gardului de beton, cel puțin în zona nord-vestică și sud-estică a rezervației, cu un tip de gard care să permită o mai bună circulație a curenților de aer, care prin spulberarea nisipurilor să se împiedice sau să se limiteze procesul natural de solidificare prin depunerea masei organice moarte la suprafața solului. Această măsură a fost implementată cu fondurile proprii ale Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași în perioada 2017 – 2018. De altfel, această măsură a fost prioritatea
1 în planificarea acțiunilor de îmbunătățire a stării de conservare a dunelor și a speciilor
reprezentative (Tabelele 17, 18 din subcapitolul 3.3, Planul de management al sitului ROSCI0073 Dunele Marine de la Agigea – Ordinul MMAP 1078/2016), astfel că implementarea ei a început înainte celorlalte măsuri de conservare.
Având în vedere necesitatea implementării măsurilor de conservare prevăzute în Planul de
Management al ariei naturale protejate, prezentul proiect include toate măsurile și activitățile necesare pentru asigurarea unei stări optime de conservare a habitatelor și speciilor Natura 2000. Considerentele pentru care activitățile au fost incluse în propunerea de proiect precum și etapizarea lor sunt detaliate la fiecare activitate explicată în prezentul document. Considerând faptul că prezenta propunere de proiect include toate măsurile de conservare prevăzute de Planul de Management al sitului Dunele Marine de la Agigea (Ordinul MMAP 1078/2016), aceasta cuprinde și planificarea tuturor activităților necesare a fi implementate pentru asigurarea condițiilor optime de conservare a habitatelor și speciilor de importanță comunitară. Având în vedere atingerea tuturor măsurilor și activităților propuse în Planul de Management al sitului Dunele Marine de la Agigea, prezentul proiect își propune și revizuirea Planului de Management, astfel încât după finalizarea acestuia să se poată trece la o noua etapă pentru asigurarea unei stări durabile de conservare a ariei naturale protejate.

POLITICA DE SECURITATE PRIVIND PRELUCRAREA INFORMAȚIILOR PERSONALE